KIMCHI - przygotowanie

Pewnego dnia spotkałam się z mamą i stwierdziłyśmy: "Za kilka dni robimy Kimchi!". Mama przeszła przeszkolenie u pewnej pani Koreanki. Robienie tej kapusty samodzielnie zajęłoby zapewne cały dzień, dlatego warto mieć kogoś do pomocy.
Pierwsza rzecz, od której MUSIMY zacząć to zakupy! Mama zaopatrzyła się w sklepie Shilla, na ul. Wąwozowej. Podobno mają tam wszystko. Link do strony sklepu: SHILLA. Oczywiście warzywa i owoce możemy zakupić w dowolnym warzywniaku.
Wiem, że kimchi można robić praktycznie z dowolnymi składnikami, z kapustą, bez kapusty, z samych warzyw, z warzyw z dodatkami owoców morza.... Ja opiszę naszą wersję. Wersję podaną mamie przez panią Koreankę.

  • najdłużej zajmuje przygotowanie kapusty. Wykorzystałyśmy trzy ogromne główki kapusty pekińskiej. Koreańczycy nie rozrywają liści tylko male główki zawijają w formę gołąbków, razem z trzonkami kapusty. Dzięki temu można kimchi dłużej i łatwiej przechowywać w glinianych pojemnikach. My rozdzieliłyśmy liście.

    Pojedyncze liście wrzucamy do OGROMNEJ miski. Solimy je dokładnie (podejrzewam, że kilogram soli pójdzie jak nic) i zostawiamy na noc aby zmiękły. (Jak się zorientowałyśmy po czasie łatwiej jest przygotować roztwór solny: sól z wodą - i zalać nim kapustę i nie jest ona tak koszmarnie słona)

    Rano odlewamy wodę z kapusty i płuczemy liście pod bieżącą wodą. Mamy bazę do naszego kimchi.

Następnie szatkujemy w drobne słupki inne warzywa i wrzucamy je do osobnej miski: marchewki, gruszki (my miałyśmy zwykłe oraz Nashi), białą rzepę, cebulkę ze szczypiorkiem (dodałyśmy jedną białą i dwie łagodniejsze szalotki), trochę świeżego imbiru i czosnek. Warzyw dodajemy wedle uznania, zależy czy wolimy bardziej słodkie i bogate kimchi, czy kapusta nas satysfakcjonuje. My dodałyśmy 3 gruszki, 2 pęczki szczypiorku, 3 cebulki, 3 duże marchewki, główkę czosnku, kawałek korzenia imbiru, 2 rzepy.




  • Teraz kolej na przyprawy. Do miski z warzywami wsypujemy: 0,5 kg chili (my dodałyśmy tej w wersji "mild". W przepisie było żeby dodać 1 kg, ale polskie podniebienia mogłyby tego nie przeżyć :>), 2 łyżki sosu rybnego, 3 łyżki oleju sezamowego, pół miseczki malutkich krewetek. Przyprawy z warzywami bardzo dokładnie mieszamy, korzystając z pomocy rękawiczki (ręką dużo lepiej połączymy składniki, a chili zabiłoby naszą skórę, więc ochraniamy dłoń rękawiczką gumową)

  • Ostatnim punktem jest połączenie ze sobą zawartości miski warzywno/przyprawowej z kapustą pekińską. Układamy w misce naprzemiennie warstwę kapusty i warstwę warzyw, warstwę kapusty i warstwę warzyw... Dzięki temu łatwiej będzie nam wymieszać ze sobą składniki. Nadal używamy rękawicy. Mieszamy, aż cała kapusta równomiernie zabarwi się od chili. Kimchi przekładamy do plastikowych pojemników i chowamy do lodówki. Możemy przechowywać je nawet 3 miesiące! 
   

LISTA ZAKUPÓW:
WARZYWA i OWOCE:- kapusta pekińska (3 główki)
- 3 duże marchewki
- 2 gruszki Nashi, 1 gruszka zwykła
- 2 rzepy
- 2 cebulki szalotki, 1 cebulka biała, 2 pęczki szcypioru
- korzeń imbiru
- główka czosnku

PRZYPRAWY i DODATKI:
- 0,5 kg łagodnego lub średnio pikantnego chili
- olej sezamowy
- sos rybny
- małe krewetki (w słoiczku), marynowane?
- sól (do zakonserwowania kapusty)

Przed podaniem można posypać kimchi sezamem.

Czas konserwowania kapusty ok 12 godzin
Czas przyrządzenia kimchi ok 3 godziny
Zdatność do spożycia: ok 3 miesiące